DOLMABAHÇE HAVACILIK MESLEKİ VE TEKNİK

DOLMABAHÇE HAVACILIK MESLEKİ VE TEKNİK

DOLMABAHÇE OKULLARINDA HAVACILIK GÜNLERİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz haftalarda Instagram hesabımızda UTED ( Uçak Teknisyenleri Derneği) Başkanı Necdet AKSAÇ’ı ağırlamıştık. Bu hafta ise moderatörümüz Volkan DİKMEN hocamızın eşliğinde UTED Uçuş okulu öğretmeni Halil BATIR’I ağırladık. Çocukluğundan beri hayallerinde hep pilotluk olduğunu hatta rüyalarında uçak kullandığını söyleyen Batır, pilotajın o dönem çok yaygın olmaması nedeniyle matematik okuduğunu açıkladı. Matematik bölümü okusa da havacılık sevdasını her zaman yanında taşıyan Batır, evlendikten sonra havacılık okumaya karar veriyor. Evliyken bu sürecin çok zor olduğundan bahseden UTEK Uçuş okulu öğretmeni Halil Batır, çok istekli olduğu için bu sürecin çok keyifli geçtiğini söyledi. Öyle ki Batır, o dönem 1 saatlik uçuş için 10 saatlik yol gittiğini açıkladı. 

Konuşmasında mesleki deneyimlerine de değinen Halil Batır, uçuş sırasında sakin ve soğukkanlı olmanın gerekliğinden bahsetti. Kabin içindeki personelle iletişimin çok önemli olduğunu söyleyen Halil Batır, kabin amirinden onay almadan iniş yapamadıklarını belirtti.

KALİTELİ UÇUŞUN PÜF NOKTASI: ÖZGÜVEN VE ANALİTİK ZEKÂ

Uçuş sırasında özgüven ve analitik zekanın ne kadar önemli olduğundan bahseden Halil Batır, “Matematik okumanın hem teorik hem uçuş kısmında inanılmaz artısı oldu. Havada ve karada düşünme yeteneği kazandırdı. Parametrelerin değişkenlik göstermesi, havanın durumu, kulenin alçaltma şeklinin değişiklik göstermesi… Hepsinde matematik okumamın faydalarını gördüm” dedi.

Matematik bilmenin rasyonel düşünme özelliği sağladığından ve edinilen bilgiyi tekrar etmenin öneminden bahseden Halil Batır, “Bu yüzden simülatörde saatlerce ders veriyorum” dedi.

“UÇMAK; EN BÜYÜK ÖZGÜRLÜK, EN BÜYÜK KEYİF”

Halil Batır, moderatörümüz Volkan Dikmen’in “Uçmak ve pilotluk sizce nedir?” sorusuna, “ En büyük hazları yaşayacaksınız ama bir yandan da zihniniz o kadar yoğun olacak ki sorumluluklarınızı yerine getirmenin keyfini çıkaracaksınız. Uçmak en büyük özgürlük, en büyük keyif. Alplerde çayınızı içip Eyfel manzarasında kahvaltınızı yapabilirsiniz. Havada özgürlük hissiyatı muazzam. Bazen güneşin batışını bazen doğuşunu izliyorsunuz. O güzel ambiyans havacılık sektörünün en büyük artılarından birisi” şeklinde cevap verdi.

Answering the questions of the students at the end of the program, Halil Batır said that if they reach the first seven thousand, they will be able to study with a scholarship.  

 

Kein Kommentar

Gib einen Kommentar

×

Merhaba!

Bize bir e-posta göndermek veya WhatsApp'tan ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız

[email protected] 
× İletişim