Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Denizlerimizi temiz tutalım, canlı yaşamını koruyalım ve denizlerimizde sürdürülebilir bir gelecek için çalışalım. Kabotaj Bayramı'nın 97. yılında denizciliğimizin köklü geçmişini anıyor, gelecekte de denizlerimizde güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde seyahat etmeyi diliyoruz. Denizcilik ve Kabotaj Bayram kutlu olsun!

Her yıl Temmuz ayı bir bayramla başlıyor. Ancak bu bayram, uluslararası bir özel gün değil. Diğer yandan bayram denilince akla gelen milli ya da dini bir bayram biçimi de söz konusu değil. Esasen belki Kabotaj Bayramı da milli bayram olarak sayılabilir. Ülkemize özel olan bu bayram, denizcilik alanında Türkiye’nin özgürlüğü anlamına gelen anlaşmaya istinaden kutlanıyor. 1 Temmuz Kabotaj Bayramı, Türkiye’nin kendi kıyılarında deniz ticaretini özgürce ve hiçbir ülkeye bağlı olmadan yapmasının kutlandığı tarihtir.

Türkiye Denizcilik ve Gemi Envanteri

Kabotaj Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti devletine kendi kıyılarında özgürce deniz ticareti yapma hakkının tanınmasının kutlanması anlamına geliyor. Türkiye’nin 2017 sonu değerlerine göre Dünya çapındaki yeri 15. Sıra. İlk sırada Yunanistan yer alırken Japonya, Çin ve Almanya da onu izliyor. ABD 7. Sırada, İngiltere ise 14. Sırada bulunuyor. Bu sıralamanın çok kötü olmadığı ancak daha da gelişmesi gerektiği rahatlıkla söylenebilir.

Gelişime ve ilerlemeye açık sivil –  askeri Türkiye denizciliğinin Türkiye kıyılarında özgürce faaliyet gösterdiği yıllar ve gelecekteki yıllar için 1 Temmuz Kabotaj bayramı kutlu olsun.

Diğer Haber ve Duyurular

×

Merhaba!

Bize bir e-posta göndermek veya WhatsApp'tan ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız

[email protected]
× İletişim