ÖĞRENEN OKUL

DOLMABAHÇE OKULLARI olarak, okulun fonksiyonlarında geçmişten günümüze gelinceye kadar önemli değişiklikler gözlenmiştir. Okulun bu hızlı gelişmelere ayak uydurabilmesi ve dolayısıyla bilgi toplumunun gerçeklerini yerine getirebilmesi, geçmişindeki “öğreten” anlayışından sıyrılarak “öğrenen” anlayışına geçişi benimseme hızıyla orantılıdır.

 

Okulun, öğrenen okul olma zorunluluğu, onun sosyal düzende yapılması gerekli düzeltmeleri görev bilmesine dayanır. Gelişmeyi hedefleyen her ülkede;  değişmekte olan kültürü, doğru analiz  edip kendi toplumu için en uygun yöne sokabilecek kararlılığa sahip  bireyler yetiştirmesi, okulun ancak öğrenen bir örgüt olmasıyla gerçekleşebilir.

 

Öğrenen okul, öğretenlerin aktif olduğu “öğretme” değil “öğrenme”  etkinliğinin ön planda olduğu okuldur.

Öğrenen okul, sistemin izin verdiği oranda değişime ve yeniden yapılanmaya açık olan bir okuldur. Öğrenen okulda öğretenler ve öğrenenler ayrımı yoktur, üst yönetim biriminden işçisine, öğrencisine, velisine kadar herkes öğrenendir. Burada; öğrenme ise birey, takım ve dolayısıyla kurum düzeyinde olur.

Okul, değişimi yakalayabilmeyi, kendini yenilemeyi ve güncel olabilmeyi, ancak öğrenme sayesinde başarır.

Öğrenen okul, birlikte öğrenme disiplinini elde etmeyi de hedefleyen okuldur.

Öğrenen okul, insan kaynaklarını sürekli olarak gelişmesine yön veren okuldur. Öğrenerek kendini yenileyen, öğrenmeyi teşvik eden, personel geliştirmeyi ilke olarak benimseyen, değişmek için öğrenen ve tüm çalışanları başarılı kılacak ve herkesçe kabul edilebilir bir öğrenme iklimine zemin hazırlayan çalkantılardan uzak olan okuldur.

Sonuç olarak söyle özetleyebiliriz ki; öğrenen anlayışa dayalı bir yapılanma bilgi toplumu olma yolunda hızla ilerlemelerin yaşandığı son yıllarda, ayakta kalabilme ve rekabetçi bir stratejiye sahip olabilmenin bir gereği haline gelmiştir.

İşte biz; öğrenen anlayışa dayalı bir okuluz ve “Dolmabahçe okulları”  olarak hep öğreniyoruz. SEVGİYLE KALIN…

 

 

MAHMUT OYMAN

GENEL MÜDÜR

×

Merhaba!

Bize bir e-posta göndermek veya WhatsApp'tan ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız

[email protected] 
× İletişim