MAHMUT HOCA DİYOR Kİ;

MAHMUT HOCA DİYOR Kİ;

“Başarı, doğru zamanda doğru yerde olmaya bağlı değildir. Başarı sizin hazır olmanıza bağlıdır.”

Öğrencilerime Seslenmek İstiyorum; Başarmak için hazır olduğunuza, başarıya koşar adımlarla yöneldiğinize gönülden inanıyorum. İnancınız, başarmak için yüklediğiniz içgüdünüzdür. Amacınızın başarı sınırını, kendi inancınız belirleyecektir. Başarma istediğiniz varsa, gücünüzün de olduğunu göreceksiniz. Unutmayın ki yalnızca kaybetmekten korkmadığınız zaman kazanırsınız. Yaşantınızda kaybetmeyi göze alamayacağınız yarışlara, risklere hiçbir zaman girmezsiniz. Dolayısıyla kaybetme fikri üzerinde yoğunlaşmamalısınız.

Önemli olan; elinizden gelen çabayı göstermiş olduğunuza inanmanızdır. Elinizden gelen çabayı sahip olduğunuz koşullar içerisinde göstermişseniz, olumsuz bir sonuçta bile “Zaten daha fazlasını yapamazdım, yapabileceğim ancak bu kadardı.” Dersiniz. Eğer yetersiz çaba göstermişseniz dilinizde hep “keşke” ile başlayan cümleler olur.

Ben sizlerin “keşke” demeyeceğinize, elinizden geleni şu ana kadar göstermiş, bundan sonra da gösterecek olduğunuza inanıyorum. Buna sizlerde inanın.

“Kazananlar eninde sonunda kazanacaklarını düşünenlerdir.” O halde gelin başarılı olmak için şunları birlikte uygulayalım:

ü İlkeli olalım.

ü    Sistemli olalım.

ü    Yaşantımızda karşımıza çıkabilecek değişiklikler olabileceği düşüncesiyle alternatif sistemler oluşturalım.

ü Her günün sonunda ilkelerimizin ne derece korunduğu konusunda kendimizi denetleyelim.

ü Başarıya ulaşmak için kendimizle hedeflerimiz arasında gerçekçi bir bağ kurmayı da ihmal etmeyelim.

“İnsanlığın gelişimini sağlayan rahat değil, çaba; kolaylık değil, zorluktur.”

“BEN BAŞARDIM SİZDE BAŞARABİLİRSİNİZ.”

“Kaybetmekten korkmadan, kazanacağımı bilerek başardım.”

Ders dışında her şeyi yasaklamadım kendime; ama biraz kısıtladım. Koşulları kontrol edemeyeceğimi biliyordum; ancak kendi düşünce ve davranışlarımı kontrol edebilirdim. Önce amacımı belirledim, çünkü belirli hedeflerim olmadan başarıya doğru yönlenemezdim. İşin büyüsü ise, hedefimi saptayınca başladı. İlk adımım, olduğum yerde kalmamaya karar vermek oldu.

Zaman zaman da olsa başaramadığım oldu; ama yılmadım, yenilmedim çünkü “yenildiğim zaman tükenmem, pes ettiğim zaman tükenebilirim” diye düşündüm. Sonunda kendimden başka hiçbir şeyin beni durduramayacağını biliyordum. Ben başardım siz de başarabilirsiniz. Her insan dünyaya gelinceye kadar imkansızdır. Ancak “BAŞARI İMKÂNSIZ DEĞİLDİR” sevgili öğrencilerim.

Hayal sahibi değil, amaç sahibi olalım. Başarılı olma olasılığı her zaman daha çoktur. 

SEVGİLERİMLE…

Kein Kommentar

Gib einen Kommentar

×

Merhaba!

Bize bir e-posta göndermek veya WhatsApp'tan ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız

[email protected] 
× İletişim