MASLENİTSA BAYRAMI!

MASLENİTSA BAYRAMI!

DOLMABAHÇE OKULLARINDA MASLENİTSA BAYRAMI

Rusya’nın yılbaşından sonra en sevilen ve en yaygın kutlanan bayramı baharı müjdeleyen Maslenitsa Rusça Öğretmenimiz Gizem ÇAY liderliğinde coşkuyla kutlandı. Aynı zamanda ‘Krep (blini) Şenliği’ olarak da bilinen, kışa veda bahara merhaba bayramı (Maslenitsa) okulumuzda eğlenceli etkinliklerle kutlandı. Etkinlik boyunca bizlere destek veren Beden Öğretmenimiz Yasemin GÜVEN BİNGÖL’E teşekkür ederiz.

HER GÜNÜN ANLAMI FARKLI

Bir hafta boyunca kutlanan bayramın her günü ise farklı bir anlam içeriyor.

* Pazartesi, krep yapılıp yeniliyor. Hafta boyu ise et ürünleri tüketilmemesi öneriliyor. Rusça adıyla blini Rus mutfağında güneşi sembolize eder. İnanışa göre, ne kadar çok krep hazırlanırsa hava ve hasat o kadar iyi gider. Hafta boyu ise et ürünleri tüketilmemesi öneriliyor. Krepler reçel, tvorog, havyar ve tereyağı ile birlikte tüketilir.

* Salı günü aşkı bulmak için bekârlara atfedilmiş.

* Çarşamba günü kayınvalideler ziyaret ediliyor. Kayınvalideler bu günde damatlarına krep hazırlar. Sofrada ne kadar çok yemek varsa evin kızının yaptığı evlilik o kadar onay görüyor demektir.

* Perşembe ise eğlenceye ayrılıyor, gün boyu dans ediliyor.

* Cuma günü anne-baba ziyaret ediliyor.

* Cumartesi günü görümceler ve akraba ziyaretleri yapılıyor.

* ‘Bağışlanma Pazarı’ da denilen pazar günü insanların gücendirdikleri kişilerden af dileme, gönül alma günü. Pazar gününün akşamı kışı uğurlamak için kukla yakılıyor ve etrafında dans ediliyor.

Kein Kommentar

Gib einen Kommentar

×

Merhaba!

Bize bir e-posta göndermek veya WhatsApp'tan ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız

[email protected] 
× İletişim