POZİTİF DİSİPLİN ANLAYIŞI

POZİTİF DİSİPLİN ANLAYIŞI

POZİTİF DİSİPLİN ANLAYIŞI

Pozitif disiplin, çocukların kendi hareketlerini kontrol edebilmelerini ve problemlerini çözmelerine yardımcı olan bir yönetim tekniğidir.

Pozitif disiplin anlayışında; öğrencilere saygıyla yaklaşılan bir okul ortamı gereklidir. Çünkü öğrenciler, başarısız olduklarında, küçük düşme yerine, güvenli bir ortamda hataları ile öğrenme fırsatı yakalayarak, kendilerini daha güçlü hissedeceklerdir. Dolayısıyla çocuklarımız için bu koşulların yerine getirilmesi elzemdir.

Bu ortamlarda çocuklar yarışa girmezler, arkadaşlık, kardeşlik duyguları içinde, dayanışma içinde çalışmayı hedeflerler, böylece öğretmen ve öğrenciler pozitif disiplinin koşullarına birlikte ortak olurlar ve birlikte hazırlarlar.

Bugün için çocuklar, pozitif disiplin anlayışını sadece okulda kazanmazlar. İçinde yaşadıkları aile ortamı ve toplumsal çevre içerisinde de belirli ölçülerde disiplin anlayışından etkilenirler. Dolayısıyla toplumda pozitif anlayışını etkin kılmak hepimizin görev ve sorumluluğudur.

O halde Anne – Babalara; çocuklarını okula hazırlamada çok önemli işler düşmektedir. Çünkü bu disiplin anlayışının oluşmasında sorumluluk öncelikli olarak yetişkinlerdedir. Tüm bunlara inanarak uygulamalıyız.

Görmekteyiz ki, çocuklar birçok davranışının belirtilerini biz yetişkinlerden almaktadırlar. İşte burada yetişkin; çocuklar için bir “MODEL” dir. Dolayısıyla biz eğitimcilerin, öğrencilerimiz karşısında birer model olduğumuz asla unutulmamalıdır. Bu “MODEL” anlayışı anne babalar ve ebeveynler içinde geçerlidir.

Hangi mekânda olurlarsa olsunlar, ortam nasıl olursa olsun; çocuklara kendilerini kontrol etmelerini öğretmek, pozitif disipline giden yolda önemli bir adım atmak olarak kabul görür. Eğer öğretmenler; öğrencilerde öz disiplin dediğimiz sistemi oluşturmamışlarsa, sınıfta öğrenme için ayıracakları zamandan çoğunu, öğrencileri kontrol etmek için ayıracaklardır ki bu durumda dolayısıyla akademik başarıyı ve öğretmen-öğrenci iletişimini olumsuz yönde etkiler.

Tüm bunlar gösteriyor ki pozitif disiplinde oto kontrol ve özdenetim temel esastır. O halde bunu kontrol etmek bu anlayışı inanarak desteklemek ve benimsemek herkesin görev ve sorumluluğu olacaktır.

Gelin; hep birlikte insanlığa pozitif disiplin anlayışını yayalım.

    MAHMUT OYMAN

Kein Kommentar

Gib einen Kommentar

×

Merhaba!

Bize bir e-posta göndermek veya WhatsApp'tan ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız

[email protected] 
× İletişim